לאה גולדברג בקובנה 2020

ציור ענק של לאה גולדברג מתנוסס במרכז העיר קובנה/ ynet 11/10/2020

85 שנה אחרי שעזבה את קובנה, ליטא, ועלתה לארץ, המשוררת והסופרת לאה גולדברג זוכה לכבוד מטעם העיר בה גדלה. בין היתר, נחנך ציור קיר ענק ברחוב בו התגוררה וכן התקיים ערב שירה בעברית וליטאית מקטעיה הנבחרים. צפו בקטע מתוכו.

בשנת 2020 תוכתר העיר קובנה שבליטא כ"בירת התרבות של אירופה". בינתיים, העיר החלה כבר באירועים שונים החוגגים את הסטטוס הנחשב, בהם הפנינג היסטורי שהתקיים בסוף השבוע האחרון ברחבי קובנה והציג שלושה ציורי קיר לזכר תושבים יהודים מפורסמים שחיו בעיר והשפיעו על המרקם התרבותי הייחודי שלה.

אחד מהם הוא ציור קיר ענק של הסופרת והמשוררת, לאה גולדברג, על בניין ברחוב קסטונאס שבמרכז העיר, בו התגוררה עם משפחתה עד עלייתה לארץ ב-1935. הציור, שגובהו 15 מטרים ורוחבו 10 מטרים ומציג את דמותה של גולדברג הצעירה לצד שירה "אורן" בעברית וליטאית, נעשה על ידי האמן הליטאי הצעיר, לינאס קאז'וליוניס.

במעמד חנוכת הציור, שנתמך על ידי שגרירות ישראל בליטא, הוקראו שירים בעברית וליטאית פרי עטה של גולדברג על ידי בלה שירין, ישראלית המתגוררת בקובנה.

שגריר ישראל בליטא, יוסי לוי, הקריא גם הוא משיריה של גולדברג, עליה אמר: "אילו המשוררת הגדולה לאה גולדברג, שכל חייה התגעגעה לעיר היפה הזאת, הייתה רואה את הפנים שלה מביטות אל הרחוב בו התגוררה כאישה צעירה - הייתה חשה שמחה גדולה". 

צרו איתנו קשר:

שדה זה הוא חובה.
שדה זה הוא חובה.
שדה זה הוא חובה.
עמוד-בית-V2_0000s_0000_Rectangle-4-copy-7

צרו קשר

איגוד יוצאי וילנה (בית וילנה והסביבה)
שד' יהודית, 30 תל אביב

למכתבים: ת.ד. 1005, רמת השרון, 4711001 טלפון 5616706 03
[email protected]

הפייסבוק שלנו

שינוי גודל גופנים
ניגודיות