רוזה קרבצ'וק

רוזה קרבצ'וק בת דוד ורחל סוסעל, ילידת וילנה, ליטא

נולדתי בשנת 1926 בווילנה, ליטא. אבי היה חייט וגם אמי עסקה בץפירה. היה לי אח, אליעזר. למדתי בבית ספר יסודי פולני ואחר כך בגימנסיה שם הייתה שפת ההוראה יידיש.

בסוף יוני 1941 כבשו הגרמנים את ליטא. היהודים רוכזו בגטו והחלו רציחות. עד מהרה למדנו את שהתרחש ביערות פונאר הסמוכים. עבדתי בגטו בשתילת פרחים ובהעמסת ציוד על רכבות. אחי עבד בנגרות ואבי עבד כחייט בשירות הצלב האדום. מעסיקיו הזהירו אותו מפני האקציות והוא הורשה להביא אותנו למוצב שבו עבד וכך הגן עלינו. לפני חיסול הגטו נשלח אבי למחנה שטוטהוף. הוא לא שרד את צעדת המוות.

ב-1943 חוסל גטו וילנה ונערכה סלקציה. אימא הופנתה לכיוון השני, מאז לא ראיתי אותה יותר. אחי אליעזר נשלח למחנה קלוגה, שם נספה. אני נשלחתי לריגה ועבדתי שם במפעל סריגה טרנסנהוף. לאחר שנה וחצי, בשנת 1944, הועברתי למחנה שטוטהוף, שם עבדתי בחקלאות במשקי האיכרים שבסביבה ומדי פעם נלקחתי לחפור שוחות. ב-1945, עם התקרבות הרוסים, הוצאתי לצעדת המוות לעבר קולקאו. רבים נפלו בדרך המושלגת ומתו מרעב ומדיזנטריה. לאחר שבועיים הגרמנים ברחו והרוסים שחררו אותנו. מי שהיה יכול, נכנס לבתי האיכרים וחיפש מזון. מי שאכל יותר מדי נפטר ביסורים קשים. לאחר שהנשים המקומיות חזרו לבתיהן, הן טיפלו בנו,המשוחררות. לאחר כחודשיים החלטתי לחזור לעיר הולדתי, וילנה.

בשואה איבדתי את הורי, אחי וכן דודים: מוטל וחיים פוסלוחין, ילדיהם ונשותיהם ואת דודתי חיה לוין וילדיה. איני יודעת מה עלה בגורל משפחת אבי שגרו בביאליסטוק ליד וילנה.

כאשר חזרתי לווינה גיליתי כי הבית נתפס בידי המקומיים. מכרים הזמינו אותי לגור בביתם והתחלתי לעבוד במסעדה. פגשתי את מאיר קרבצ'וק, שבימי המלחמה היה פרטיזן. בשנת 1946 נישאנו ועברנו ללודז', משם המשכנו למחנה העקורים אשווגה שליד קאסל שבגרמניה. במחנה נולדו לנו שני ילדים. היינו במחנה שלוש שנים וחצי.

בשנת 1949 הגענו לארץ באנייה "נגבה". בתחילה היינו במחנה המעבר "שער עלייה" ואחר כך הועברנו למחנה העולים ברעננה. בעלי, מאיר, התחיל לעבוד בנגרות. מרעננה עבנו לכפר סבא ומשם לכפר מל"ל. לאחר שבעלי נפטר, עברתי לרעננה.

אני שומרת על קשר הדוק עם חברותי מתקופת הגטו. אני מרבה להשתתף בפעילויות של מועדוני ניצולי שואה ברעננה ובכפר סבא. התנדבתי ב"ועד למען החייל" ואף קיבלתי על כך תעודות הוקרה.

יש לי שלושה ילדים: בתיה, יצחק ודוד, ושני נכדים.

מתוך: זוכרים לדורות-תיעוד ניצולי שואה

צרו איתנו קשר:

שדה זה הוא חובה.
שדה זה הוא חובה.
שדה זה הוא חובה.
עמוד-בית-V2_0000s_0000_Rectangle-4-copy-7

צרו קשר

איגוד יוצאי וילנה (בית וילנה והסביבה)
שד' יהודית, 30 תל אביב

למכתבים: ת.ד. 1005, רמת השרון, 4711001 טלפון 5616706 03
vilna.association@gmail.com

הפייסבוק שלנו

שינוי גודל גופנים
ניגודיות