מיכאל אוקונייף

ברח מהגטו, לחם בנאצים: העולה החדש בן 96: אטילה שומפלבי, אלכסנדרה לוקש ומשי אייד:  18.11.19 Ynet

לציונות אין גיל: לאחר שנפרד מרעייתו בבית העלמין בשיקאגו, הצטרף דר' מיכאל אוקונייף לבתו וילדיו ו-21 ניניו החיים בישראל - והגשים את חלום העלייה. אוקונייף עבר את השואה, לחם בנאצים לצד אבא קובנר וסייע בהברחת נשק לישראל. "סבא שלי הוא כנראה מאחרוני הפרטיזנים היהודים שחיים בימינו"

בימים האחרונים מסתגל דר' מיכאל אוקונייף למעמדו החדש: ישראלי במדינתו. אוקונייף – ניצול שואה בן 96 – נפרד מרעייתו בבית העלמין היהודי בשיקאגו, אילינוי; ארז את מטלטליו בפעם האחרונה בחייו, והלך אל ארץ חדשה.

בשדה התעופה קידמו את פניו עשרות מצאצאיו שכבר חיים בישראל, והם אחת הסיבות העיקריות שלו למהלך הדרמטי הזה עבור אדם בגילו, אבל לא רק: אוקונייף מספר באולפן ynet כי הגשים חלום ארוך שנים. בנימה מבודחת הוא מוסיף: "באתי לכאן כדי לסייע לישראל לשרוד".

"יש לי אהבה לישראל וגם רציתי לחיות פה", אומר מי שעבד כרופא משפחה בארה"ב עד לפני שלוש שנים, עם פרישתו לגמלאות בגיל 93, לאחר 67 שנים במקצוע. "אני שמח להיות פה ואנסה לעשות כל שביכולתי לעזור למשפחה".

אוקונייף למוד נדודים. הוא נולד בשנת 1923 בעיר ווילנה שבליטא. כשהיה בן 18 כבשו הנאצים את האזור וריכזו את יהודי העיר, ובניהם אוקונייף, בגטו. שם הצטרף ל"ארגון הפרטיזני המיוחד" שהקים אבא קובנר, ולאחר שנכשל המרד – נמלט עם חברי הארגון ליערות ומשם סייעו בהברחת יהודים מהגטו עד לחיסולו הסופי, ובמאבק בנאצים.

"סבא שלי הוא כנראה מאחרוני הפרטיזנים היהודים שחיים בימינו", מספר נכדו, דוד פרסיקו. "ותמיד סיפר שהיה כמעט הצעיר ביותר כשנלחם בין שורותיהם. הוא היה פקוד בפרטיזנים של אבא קובנר, וחבר נפש של חיים לאזר".

פרסיקו מספר כי סבו סייע בהברחת כ-75 ילדים יהודים בני 10-13 מזקפונה שבפולין, שבהרי הקרפטים – לצ'כסלוקיה שהייתה אז בטוחה ליהודים. "הוא הוביל את הקבוצה בהיותו בגיר והיחיד עם נשק. במהלך הבריחה הפולנים ירו בהם, אבל למזלם הם הצליחו לחצות את הגבול לצ'כוסלובקיה".

אף שנסע בעקבות חבריו לארה"ב לאחר המלחמה, אוקונייף לא הפסיק להיות ציוני בפועל. "בין השנים 1947-1948, עוד בתור סטודנט לרפואה באוניבסיטת מינכן, הוא היה אחראי על רכישה של נשק בשוק השחור והחבאתו - וקבוצה אחרת הייתה מעבירה את הנשק לישראל", מספר הנכד.

כעת הגשים את החלום ארוך השנים בעזרת משרד הקליטה וארגון "נפש בנפש", ועלה לישראל לחיות במחיצת בתו, עשרת נכדיו ו-21 הנינים שלו.

צרו איתנו קשר:

שדה זה הוא חובה.
שדה זה הוא חובה.
שדה זה הוא חובה.
עמוד-בית-V2_0000s_0000_Rectangle-4-copy-7

צרו קשר

איגוד יוצאי וילנה (בית וילנה והסביבה)
שד' יהודית, 30 תל אביב

למכתבים: ת.ד. 1005, רמת השרון, 4711001 טלפון 5616706 03
vilna.association@gmail.com

הפייסבוק שלנו

שינוי גודל גופנים
ניגודיות