יעקב ויגודסקי

בבית ברחוב גדאנסקה כיום Islandijos 1 התגורר יעקב ויגודסקי.
יעקב ויגודסקי, סופר יידיש, רופא ואיש ציבור, ממנהיגי קהילת וילנה ערב חורבנה. נולד בעירו בשנת 1856 ונרצח בה, בכלא הנאצי, בשנת 1941.

יעקב ויגודסקי השלים את לימודי הרפואה בסנקט פטרבורג, ברוסיה, בשנת 1882. התמחה בגניקולוגיה, חקר את תחומו ופרסם בעיתונות הרפואית המדעית למעלה ממאה מאמרים ברוסית, בגרמנית ובפולנית.

במלחמת העולם הראשונה נכלא על ידי הגרמנים שכבשו את וילנה, ובעת שהותו בכלא החל לכתוב ספרי זכרונות ביידיש. שלושה מהם פורסמו לימים בשנות העשרים בוילנה עצמה. מראשית פעילותו התבלט כמנהיג יהודי וכמנהיג ציוני. שנים רבות עמד בראש ציוני וילנה, והיה גם יושב ראש ועד הקהילה. בשנת 1927 נבחר יעקב ויגודסקי לציר בסיים הפולני, ואחדים מנאומיו בזכות העם היהודי והציונות התפרסמו מאוד בשעתו.

במסגרת פעילותו כראש הקהילה תמך בתנועות הנוער הציוניות. הוא הבין שליהודים בגולת מזרח אירופה לא נשקף עתיד אופטימי, ועודד את צעירי הציונים לעלות לארץ ישראל.

יעקב ויגודסקי היה בן 86 בעת הכיבוש הנאצי של וילנה. הנאצים לא ריחמו עליו וכלאו אותו, כנציג בכיר של הקהילה היהודית. ובקיץ 1941 הוא עונה באכזריות, נחקר ומת בכלא. קרוב למותו הבין את הסכנה הנשקפת מהכיבוש הנאצי ליהודי וילנה, וחרף גילו ומצבו עודד בסתר את ראשוני המתארגנים במחתרת. בהיסטוריה העגומה של קהילת וילנה ערב החורבן, נחשב יעקב ויגודסקי לראשון למרי בשלטון הנאצי.

בבית הספרים הלאומי בירושלים נמצאים שלושת ספרי הזכרונות שלו, ביידיש, מימי מלחמת העולם הראשונה.

מקור: ויקיפדיה

אבן נגף לזכרו הונחה על המדרכה מול ביתו.

 

צרו איתנו קשר:

שדה זה הוא חובה.
שדה זה הוא חובה.
שדה זה הוא חובה.
עמוד-בית-V2_0000s_0000_Rectangle-4-copy-7

צרו קשר

איגוד יוצאי וילנה (בית וילנה והסביבה)
שד' יהודית, 30 תל אביב

למכתבים: ת.ד. 1005, רמת השרון, 4711001 טלפון 5616706 03
vilna.association@gmail.com

הפייסבוק שלנו

שינוי גודל גופנים
ניגודיות