לייבה יעקובסון

לייבה יעקובסון נולדה בתחילת המאה בטרקאי, ליטא, עיירה הממוקמת ברובע פאנביז', לא רחוק מקופישקי. הוריה היו מובשה-ישראל בן פייבוש יעקובסון (האח הצעיר של סבתו של ג'ו ווינסטון) וחיה בת גוטמן בלוק. היא למדה ההוראה בבית הספר היהודי בקובנה, שהיה בהנחייתו של ש. לוינס. היא החלה את לימודיה בשנת 1925 סיימה אותם בשנת 1927.

תעודת ההוראה שלה, כתובה ביידיש וליטאית, מפרטת את הנושאים שלמדה ואת הציונים שניתנו. הקורסים שלה היו שילוב של נושאים חילוניים כמו מתמטיקה ומוסיקה ומקצועות יהודיים כמו היסטוריה יהודית. מערכת הדירוג הייתה בסולם של 5 (הגבוה ביותר) עד 1 (הנמוך ביותר). לייבה קיבלה ציונים ממוצעים של 3 או 4. התעודה נחתמה על ידי הלנה חצקלס שהייתה מחנכת יהודייה ידועה בקובנה, שישבה במה שנקרא מועצת הפדוגוגיה וא. מוזאיט, שהיה ליטאי. 

למרות הציונים הממוצעים שלה, לייבה התגלתה כגננת מעולה שהתלמידים אהבו וזכרו לאורך חייהם. בתקופה בה פלשו הגרמנים לליטא בשנת 1941, הצליחה לייבה לאסוף מספר תלמידים ולהוביל אותם ברכבת האחרונה החוצה מקופישקי שהגיעה לרוסיה. היא טיפלה בילדים אלה וכשהמלחמה הסתיימה היא חזרה איתם לווילנה ושם השתלבה בהוראה בבית הספר היהודי ובית היתומים שם. את בית הספר ניהל קולונל יוסף רבלסקי שהיה ידוע כ"אבי היתומים ".

אנשים רגילים כמו לייבה הם שהפכו לגיבורי המלחמה האמיתיים. המשאבים הפנימיים ביותר שלהם נמתחו ונבדקו עד תום והם נתנו את המיטב שהיה להם. האומץ של לייבה מוזכר בספר שיצא לאור לאחר המלחמה בווילנה בהוצאת לייזר רן, ומוזכר גם בספר שיצא לאור בניו יורק בשנת 1974 שכותרתו "ירושלים ד'ליטא", כרך ב ', עמוד 528. כשמתה בשנת 1972- 73, לייבה נקברה בבית הקברות היהודי בווילנה בקבר מיוחד.

מקור: קהילה לינק

צרו איתנו קשר:

שדה זה הוא חובה.
שדה זה הוא חובה.
שדה זה הוא חובה.
עמוד-בית-V2_0000s_0000_Rectangle-4-copy-7

צרו קשר

איגוד יוצאי וילנה (בית וילנה והסביבה)
שד' יהודית, 30 תל אביב

למכתבים: ת.ד. 1005, רמת השרון, 4711001 טלפון 5616706 03
vilna.association@gmail.com

הפייסבוק שלנו

שינוי גודל גופנים
ניגודיות