מקהלת בית וילנה לדורותיה

מקהלת בית וילנה הוקמה ע"י קבוצת ישראלים יוצאי וילנה בשנת 1964. מטרת הקמת המקהלה היתה לשמר ולהפיץ את מורשתה המוסיקלית של יהדות וילנה, שכונתה ירושלים ד'ליטא ואשר הוכחדה בשואה. 

המייסדים היו יחיאל בורגין ז"ל, ברוך זיסלין ז"ל, יצחק מיליקובסקי ז"ל, שמואל גלר ז"ל וסימה סקורקביץ' ז"ל. החזרות התקיימו בבית לייויק, ברח' דב הוז בת"א, ולעיתים נדדו החזרות לאולם נחמני ב"בני ברית".

מאז הקמת בית איגוד יוצאי וילנה והסביבה, התקיימו החזרות בבית האיגוד, בשד' יהודית 30 בתל אביב. 

מנצחה הראשון של המקהלה היה סולונויץ, אשר נפטר על הבמה זמן קצר לאחר ניצוחו על המקהלה. אחריו ניצח על המקהלה מר ברוך זיסלין ז"ל.
המקהלה היתה מורכבת למעשה משתי קבוצות: האחת קיימה חזרות בירושלים והשניה היתה בת"א. זיסלין היה נוסע פעם בשבוע לכל אחת מהקבוצות, לירושלים ולתל אביב, כשההופעות היו ביחד. למקהלה היתה גם תזמורת מלווה, שהצטרפה להופעות המקהלה מעת לעת.
יחיאל בורגין היה מנהל המקהלה בפועל. הוא דאג להופעות, הוא גם היה סולן המקהלה. סולנים נוספים היו: זלטה בורגין, רחל גרוס, יעקב יעקובובסקי, מאשה רובינשטיין ואלה שק.
המקהלה הופיעה בכל רחבי הארץ: בערים כמו אשקלון, נתניה, פתח תקווה ועוד וכן בקיבוצים לוחמי הגטאות ויד מרדכי, לרבות הופעות בהיכל התרבות בתל אביב ובבנייני האומה בירושלים.
האולמות היו תמיד מלאים בקהל, שהיה צמא לשירה היידית. המקהלה וסולניה הושמעו רבות ברדיו וב-1983 הופיעו בטלוויזיה, בליווי התזמורת.

מנצחת נוספת שניצחה על המקהלה היתה אווה פיטליק. הגב' פיטליק היא כיום מנצחת על מקהלות ילדים ומורה במדרשה למוסיקה בסמינר לווינסקי.
אחרי תקופת ניצוחה של אווה פיטליק ניצח על המקהלה אלכסנדר טרסקי ז"ל.
בשנים האחרונות מנצחת על המקהלה הגב' תמרה אייצס, שעלתה מרוסיה ומאחוריה נסיון רב בפיתוח קול, בשירה ונגינה בפסנתר בארץ מולדתה.
הגב' אייצס משמשת גם כפסנתרנית המקהלה וגם כמנצחת שלה.
עם הצטרפותה של תמרה, התרחב רפרטואר המקהלה ונוספו לו שירים ביידיש ובעברית וכן בלאדינו ובאנגלית. כיום מורכבת המקהלה מגמלאים מכל שדרות העם ולאו דווקא מיוצאי וילנה, והיא מופיעה בארועי איגוד יוצאי וילנה, ובארועי ארגונים שונים וכן הופיעה בטכס אזכרה בבית הכנסת ביד ושם ובפסטיבלים שנתיים באשקלון.

נכתב ע"י הגב' אלה שק, סולנית המקהלה
דצמבר 2008

בפברואר 2015 נערך אירוע הצדעה במלאת יובל למקהלת בית וילנה שהתקיים במרכז ענב בת"א בהשתתפות מקהלת מכללת סביון, מקהלת קלישר, מקהלת אל הדרך, שתי מקהלות עירוניות מאשדוד והסולן יועד סורק (נכדה של סימה סקורקוביץ, ממיסדות המקהלה). בקהל נכחו מאות חברי איגוד יוצאי וילנה והסביבה, ניצולי וילנה, דור שני ודור שלישי.

 

צרו איתנו קשר:

שדה זה הוא חובה.
שדה זה הוא חובה.
שדה זה הוא חובה.
עמוד-בית-V2_0000s_0000_Rectangle-4-copy-7

צרו קשר

איגוד יוצאי וילנה (בית וילנה והסביבה)
שד' יהודית, 30 תל אביב

למכתבים: ת.ד. 1005, רמת השרון, 4711001 טלפון 5616706 03
vilna.association@gmail.com

הפייסבוק שלנו

שינוי גודל גופנים
ניגודיות