חיים מנחם בסוק

ר' חיים מנחם בסוק ז"ל – 28.11.2006-1923 

בסוק למד בישיבה ובבית ספר תיכון בווילנה והיה בוגר תנועת הנוער הדתית לאומית "השומר הדתי".

במלחמת העולם השנייה היה חבר במחתרת הציונית בגטו וילנה, ישב בכלא הנאצי ואף השתתף במרד. בתום המרד ברח מהגטו והצטרף לפרטיזנים. בסוק היה לוחם וחבלן בגדוד "ויגיליוס".

לאחר המלחמה חזר לפולין בשליחותה של תנועת תורה ועבודה והמזרחי. בסוק היה מפעילי הבריחה ועלייה ב' לארץ ישראל. ביוזמתו הוקמו 18 הכשרות שיצאו למערב אירופה. בתקופה זו היה מראשי תנועת תורה ועבודה והמזרחי במזרח אירופה, וממייסדיה של התנועה במחנות העקורים. במשפטי נירנברג היה לעיניים ולאזניים של מאות אלפי ניצולים כשדיווח על המשפטים בעיתון ביידיש.

בסוק עלה לארץ בשנת 1947 והצטרף לקבוצת יבנה, שם, במקביל ללימודי משפטים בבית הספר הגבוה למשפט וכלכלה באוניברסיטת תל-אביב, עבד כעגלון - עבודה שהתגאה בה מאוד. הוא פעל בהגנה כחבלן בדרום הארץ ובמלחמת השחרור שימש חבלן ומפקד פלוגת חי"ר. בסוק נמנה עם מייסדי הנח"ל. לאחר סיום לימודיו הוסמך לעורך דין, השתלב בפרקליטות הצבאית ושימש קצין ייעוץ וחקיקה; קצין הדרכה משפטית בצה"ל; נשיא בית המשפט הצבאי הראשון בעיר העתיקה ב-1967; ונשיא בית המשפט הצבאי בגדה המערבית. בסוק סיים את שירותו בצה"ל בדרגת סגן אלוף.

נישא לנחמה בן דב, מתלמידותיה של נחמה לייבוביץ שעבדה כמורה בקבוצת יבנה.

נוסף על לימודי המשפטים למד באוניברסיטה העברית בירושלים סוציולוגיה ומינהל ציבורי וכיהן כיועץ משפטי של הרבנות הראשית ושל משרד הדתות; כחבר הנהלת המפד"ל, ובשנת 1969 נבחר למועצת עיריית תל-אביב וכיהן כסגן ראש העיר.

משנת 1973 ועד שנת 1989 היה ראש האגף לחינוך בעירייה ועסק בפעילות ציבורית נרחבת: היה ממייסדי בית התפוצות וחבר הנהלת המוזאון; חבר הנהלת יד ושם; חבר הנהלת קרן תל-אביב לספרות ואומנות; חבר בחבר הנאמנים של אוניסרסיטת בר אילן וחבר בוועדה המייעצת של בנק ישראל.

בשנת 1982 הוענק לחיים מנחם בסוק דוקטור לשם כבוד מטעם אוניברסיטת אדלפי בארצות הברית. פרסם מאמרים רבים בתחומי חוק ומשפט, חברה וזיכרונות אישיים. ד"ר חיים מנחם בסוק נפטר בביתו בשיבה טובה, השאיר אחריו אישה, 5 ילדים, 17 נכדים ו-20 נינים.

מקור: ויקיפדיה

צרו איתנו קשר:

שדה זה הוא חובה.
שדה זה הוא חובה.
שדה זה הוא חובה.
עמוד-בית-V2_0000s_0000_Rectangle-4-copy-7

צרו קשר

איגוד יוצאי וילנה (בית וילנה והסביבה)
שד' יהודית, 30 תל אביב

למכתבים: ת.ד. 1005, רמת השרון, 4711001 טלפון 5616706 03
vilna.association@gmail.com

הפייסבוק שלנו

שינוי גודל גופנים
ניגודיות