איגוד יוצאי וילנה והסביבה בישראל
פארבאנד פון ווילנער און אומגעגנט אין ישראל
THE ASSOCIATION OF JEWS FROM
VILNA AND VICINITY IN ISRAEL

 
עברית  |  English  |  

דף הבית >> אישים >> אישים בתקופת השואה >> קארל פלאגה

קארל פלאגה
קארל פלאגה היה מוצב בווילנה כקצין של הוורמאכט מיוני 1941 ועד סוף יוני 1944, שם הגיע לדרגת מאיור, וניהל סדנה לתיקון כלי רכב צבאיים בשם 562 HKP שהעסיקה מאות עובדים יהודים.

עם כניסת הגרמנים לווילנה בסוף יוני 1941, נכלאו יהודי העיר בגטו. על פי מדיניות "הדילול" שנקטו הנאצים, במטרה לנצל את כוח העבודה היהודי עד תום, יועדו תחילה להשמדה היהודים "הבלתי יצרניים". ההעסקה ביחידת תיקוני הרכב של פלאגה העניקה אם כן סיכוי להיוותר בחיים - ולו רק זמנית. במהלך השנתיים הראשונות לכיבוש הגרמני, היהודים שהועסקו אצל פלאגה עבדו אצלו במשך היום וחזרו לגטו ללינת לילה. פלאגה העניק את אישורי העבודה שלו ביד רחבה, ולא הקפיד על הכישורים המקצועיים של העובדים היהודים. כך לדוגמא, בין עובדי המוסך נכללו ספרים, סנדלרים וטבחים. בעדויות אחרות נמצא כי פלאגה סיפק אישורי עבודה מזויפים כדי לחלץ יהודים מן הכלא ולהעבירם לעבודה ביחידתו.

באוגוסט-ספטמבר 1943 החליטו הנאצים לחסל סופית את הגטאות בליטא, והם התחילו בגטו של וילנה. באותה עת נותרו בווילנה רק כ-10,000 מבין 57,000 היהודים שחיו שם ביוני 1941. בסוף ספטמבר 1943 לאחר חיסולו הסופי של הגטו, נותרו בוילנה רשמית רק כ-2,000 יהודים.

פלאגה עמד על כך שלעובדים היהודים יצורפו הנשים והילדים בטענה שרק כך ניתן לשמור על המוטיבציה של הגברים היהודים, ובכך הציל בעצם גם את משפחותיהם. כמו כן מתוך עדויות נמצא כי פלאגה דאג לכך שהיהודים לא ירעבו והשפיע על הכפופים לו, השומרים הגרמניים במחנה, להתייחס ליהודים בצורה הומנית. עוד בספטמבר 1943 ניסה פלאגה להציל אישית כמאה מעובדיו היהודים מרכבת גירוש לאסטוניה. הם הופרדו מהרכבת אך לאחר שהסתלק פלאגה מהשטח הועלו עליה שוב בפקודת מפקד ה- SD בוילנה. פלאגה לא הצליח למנוע את "אקציית הילדים" מ- 27 במרס 1944 או את תלייתה הפומבית של משפחה יהודית שניסתה להימלט מהמחנה.

כשבועיים לפני הפינוי הגרמני, שהתרחש בתחילת יולי 1944 כינס פלאגה את עובדיו היהודים והזהיר אותם על החיסול המתקרב של המחנה. הוא אמר להם, בין השאר, שהם יועברו מערבה ויצאו בחסותו של ה- SS "אשר כידוע לכם הוא ארגון המטפל היטב באסירים יהודים". כ- 500 מיהודי המחנה הבינו את הרמז וניסו להימלט או להסתתר ב"מאלינות" שהוכנו מבעוד מועד. כמאתיים מהם ניצלו. פלאגה נפטר ב- 1957 בגרמניה.

מקור: ערוץ 7


Go Back  Print  Send Page
 e-mail vilna.il@gmail.com בית וילנה, שד' יהודית, 30  ת.ד. 65220,  תל אביב 67016, טלפון 5616706 03
האתר נבנה ע"י צבי שורצמן relationet@gmail.com
לייבסיטי - בניית אתרים