איגוד יוצאי וילנה והסביבה בישראל
פארבאנד פון ווילנער און אומגעגנט אין ישראל
THE ASSOCIATION OF JEWS FROM
VILNA AND VICINITY IN ISRAEL

 
עברית  |  English  |  

דף הבית >> יזכור >> הנצחת בני משפחה >> פוגל

דף זה עדיין בבניה

דב ולאה
דב ולאה צפרוני

סיפור משפחת דב צפרוני ( פוגל )
כפי שסופר על ידי בתו תמר פינגולד ( צפרוני)

דב צפרוני ( פוגל) 1912 - 1968 

היומן של דבעל ילדותו ונעוריו של אבי – דב צפרוני (פוגל) בעיר וילנה אשר בליטא למדתי רק לאחרונה לאחר קריאה ביומן חבוי שנתגלה לי. יומן נעורים שאבי כתב בהיותו בן 16. יומן שמתפרש על 70 עמוד כתוב בכתב יד בעברית בין השנים .1928-1929 היומן אמור להתפרסם בקרוב. התחקיר שערכתי לקראת ההוצאה לאור הביא גם לגילוי תמונות תעודות ומסמכים אישיים מרגשים.

יומן הנעורים שנכתב מתוך ראייה היסטורית ומתוך כוונה "שגם שמי לא יאבד לנצח" מגלה וחושף את עולמו הרוחני, את הלך הנפש של נער יהודי בגלות. מלמד על רוח הזמן של אותה תקופה שבין שתי מלחמות עולם, על התרבות היהודית, על רוחות הרעיונות הציוניים שנשבו   במזרח אירופה ועל החלום לעלות לארץ, לבנות ארץ, לזרוק את הגלות ולהיות יהודי חדש בארץ ישראל.

עם חברים בתנועת השומר הצעיר בווילנהכמו כן חושף היומן מעט מחיי המשפחה – משפחה דתית ענייה, הורים קשיי יום המצפים לתרומות ונדבות מקרובי משפחה באמריקה. ביומן חולק אבי את המאבק הבינדורי בינו לבין אביו שעמד על כך שימשיך ללמוד בבית המדרש אך הוא "מרד" והתמסר אל הרעיונות והפעילות בתנועת "השומר הצעיר" שהשכיחו ממנו את הקשיים ואווירת הנכאים בבית.  
 

אבי נולד כ- ברל פוגל ( פייגעל) למשפחת רבנים בוילנה ב- 1912  הוריו - דוד בן בן ציון פוגל ( פייגעל) ואימו פסיה פייגעל לבית מוסינזון. הם גרו ברחוב סטפניסקה הקטנה 19/12 וילנה.

בוילנה למד תחילה בגמנסיה "תושיה" ומשם עבר לגמנסיה העברית "תרבות" מייסודו של ד"ר יוסף אפשטיין. ללמוד בגמנסיה העברית היתה משאת נפש וגאווה. תעודה מבית הספר תושיההמעבר לגמנסיה העברית היה  אופנתי בקרב נערים ונערות שהיו חברים בתנועת הנוער "השומר הצעיר" והחלוץ. בשתי הגמנסיות למדו קראו וכתבו בעברית. למרות הקשיים הכלכליים במימון הלימודים הוא סיים בהצלחה רבה את הגימנסיה. במקביל ללימודים היה חניך פעיל בתנועה, השתתף במושבות ההכשרה שגרמו לו לאושר רב, ולאחר התלבטויות רבות וקונפליקטים פנימיים החליט לממש את החלום - ל"ברוח", לעזוב את הבית ולעלות לארץ.

דב צפרוני ( פוגל) עלה ארצה כחלוץ כחניך תנועת "השומר הצעיר" ב- 1934 על האנייה פילזנה  שיצאה מן העיר טריאסט באיטליה והגיעה לנמל חיפה באוקטובר 1934.רבקה

בדרכו עוד שימש כמדריך ומורה לעברית בקינים של ה"שומר הצעיר" בצ'כוסלובקיה בעיירות – ברטיסלבה, אוסטרבה וברנו. 

מאחוריו השאיר את אחיותיו רבקה ושרה פוגל שניספו בשואה. דרכן אל גורלן המר בלתי ידוע.

אחותו הצעירה אסתר שלה מוקדש היומן נשרפה חיים בוילנה כששערה נדלק מפחמים בוערים. 

אביו – דוד בן בן-ציון פוגל נפטר בגיל צעיר בשנת 1930. את אימו פסיה הצליח להעלות ארצה.

שרהתמונות גלויות ומכתבים מאחיותיו שרה ורבקה נשלחו אליו ואל אימו עד שנת 1939. 

אבא מעולם לא סיפר על ילדותו, נעוריו בוילנה וגם לא על אחיותיו ואף פעם לא סיפר על אביו. גם לא סיפר על חבלי הקליטה בארץ. היומן שזו העדות היחידה שנותרה על עברו מחלץ מספר עובדות ומאפשר לנו לצייר את דמותו שעוצבה בשנותיו המכריעות בוילנה. 

מפה ומסלול חיי דב צפרוני (פוגל)
מביתו שברחוב קליין סטפאן 19 שבווילנה
ועד לבית בגבעתיים בישראל.


View Larger Map


Go Back  Print  Send Page
 e-mail vilna.il@gmail.com בית וילנה, שד' יהודית, 30  ת.ד. 65220,  תל אביב 67016, טלפון 5616706 03
האתר נבנה ע"י צבי שורצמן relationet@gmail.com
לייבסיטי - בניית אתרים