איגוד יוצאי וילנה והסביבה בישראל
פארבאנד פון ווילנער און אומגעגנט אין ישראל
THE ASSOCIATION OF JEWS FROM
VILNA AND VICINITY IN ISRAEL

 
עברית  |  English  |  

דף הבית >> ספרייה וסרטים >> ספרים חדשים

ספרים חדשים

וילנה תפסה מקום בולט בספרי הזיכרונות והמחקר שיצאו לאור אחרי השואה. בהמשך מובאת רשימה של ספרים שפורסמו משנת 1990 כפי שהגיעה לידינו. תודתנו נתונה מראש לכל מי שישלים ויוסיף ספרים לרשימה

 
אנוליק, בנימין: בשליחות הזיכרון, (1990)
הספר מביא בעדות ישירה ובגוף ראשון את סיפורו האישי של נער יהודי מווילנה, שעבר את ימי הכיבוש הנאצי בגטו ובמחנות הריכוז באסטוניה והפך לימים לאדם רב - פעלים, שחייו ממוקדים בנושא אחד. בסיפורו המרתק של בנימין אנוליק, איש שארית הפליטה, שזורים זה בזה האוטוביוגרפיה והרקע ההיסטורי - הכללי, והשליחות והזיכרון נפרשים בשורה ארוכה של סיפורים רבי - עניין.
אנוליק, בנימין: רוץ אל השער בני, (2002)
המחבר, חבר קיבוץ לוחמי הגטאות, כיהן במשך שנים רבות כמזכ"ל 'בית לוחמי הגטאות'; מילא וממלא שורה של תפקידים הקשורים בתרבות הזיכרון, כפי שהתגבשה בנוף חייו: ממקימי התנועה להנצחת שמו ושימור מורשתו של יאנוש קורצ'אק, מכהן כמנכ"ל האגודה בישראל וכחבר הנשיאות של האגודה הבין - לאומית על שם קורצ'אק; חבר מועצת 'יד ושם' וחבר הוועדה לציון חסידי אומות העולם; שימש לא פעם כאיש קשר בין פולין לישראל בתקופה שבה היחסים הדיפלומטיים בין שתי המדינות נותקו; נטל חלק במאבקים הציבוריים שהתנהלו כנגד הניאו - נאציזם ושימש עד במשפטיהם של פושעי מלחמה בגרמניה.
רוץ אל השער בני / בנימין אנוליק
בן-שאול, שמחה: ילדות בשואה (אוטוביוגרפיה)
זכרונות של ילדות בשואה של נער בגטו וילנה ובמחנה H K P
רוץ אל השער בני / בנימין אנוליק

 

ברגמן, דב: השמים נאטמו מעלינו,  (1990)
מחבר הספר , דב (בוביק) ברגמן, היה בן 13 עם פרוץ מלחמת העולם השניה . בגיל 14 התייתם מאביו וגורש לגטו וילנה עם אמו ליזה.
אחיו הבכור יוסף נפל בקרב בשירותו בצבא האדום. המחבר עבר את ארבע שנות השואה בגטו וילנה וכן במחנות ריכוז באסטוניה, בפולין ובגרמניה. יום השחרור מצא אותו במחנה המוות ברגן בלזן. מיד עם שחרורו חזר לווילנה לחפש את משפחתו אך לא מצא נפש חיה. הוא שב לפולין והתמסר לפעילות ציונית . פעל בנושאי העפלה מטעם תנועת ''דרור'' בפולין ובאוסטריה .

ברגמן, דב: וילנה - פונר אדמה ללא אלוהים (1997)
דב ברגמן נולד בוילנה שבפולין. במשך 4 שנות הכיבוש הנאצי, היה שנתיים בגיטו וילנה, שנתיים במחנות ריכוז. עם פרוץ המלחמה היה בן .15 באקציית ה"שיינים" הצהובים הובל עם אימו לפונר, הצליח בדרך לברוח. נשלח למחנות ריכוז. השתחרר במחנה המוות ברגן - בלזן ב.1945 - לאחר השחרור חזר לוילנה, אך לא מצא איש מבני משפחתו הענפה. אחיו יוסף שהיה בבריגדה הליטאית בצבא האדום נפל בקרב ליד העיר קורסק. דב חזר לפולין והתמסר לפעילות ציונית. הצטרף לתנועת נוער חלוצית "דרור" בהמשך היה חבר בועדת העליה של אוסטריה, שתפקידה היה להעביר יהודים מאוסטריה דרך הגבולות לאיטליה. בלילות ללא שינה תירגם דב את זוועות פונר.

ברוש, דבורה ויעקב: חיים קשים ימים יפים (2008)
...כמו אל תמונה זו ורבות כואבות אחרות, אשר נצרבו בזיכרון ואינן מרפות, חוזר יעקב אל ימי התום והילדות שנחרבו ונכתשו, אל גיהנום בורות המוות, החיים בגיטו וילנה, האובדן, מחנה ההשמדה פונר, מחנות העבודה באסטוניה, והימים שלאחר המלחמה הנוראה בדרכו הארוכה אל ארץ ישראל.
חיים קשים ימים יפים
הוברמן, אידה: שם (2007)
קובץ סיפורים, בהם ההווה נוגע בעבר וה"כאן" נפגש עם התרחשויות מ"שם". בלא רצף של זמן ומקום מועלים מהזיכרון דמויות, אירועים ורגשות, הקשורים במלחמת העולם השנייה ובתקופה שאחריה. הם ניבטים מעיניה של הילדה משם או מסופרים כחוויה מרוחקת, הנשכחת לכאורה, מופיעה פתאום בהזדמנויות לא צפויות והופכת מוחשית גם כשהיא נשקפת מנקודת מבט הנפרשת על פני חצי מאה. אידה הוברמן כתבה ופרסמה עד כה בתחום עיסוקיה, כמרצה לתולדות האמנות וכאוצרת תערוכות.
חיים קשים ימים יפים
יעקובסון, אהרון: רשמים מביקור בווילנה כעבור 59 שנים (פרסום עצמי 2004)
רישמים של ניצול גטו וילנה מביקור בווילנה ב-2004
 
לאנדאו, מוסיע: מיט שרײַבערס, ביכער און מיט… װילנע (ביידיש), 
(2003) אוסף מאמרים של סופרת האידיש מוסיה לנדאו, שהתפרסמו במשך עשרות שנים בעיתונות יידיש. במאמרים היא נותנת ביטוי להגיגיה, תולדות אישים ותגובות לאירועים.
 
כהן, נתן:  ימיו האחרונים של גטו וילנה – דפים מיומן

בניגוד למספר הרב יחסית של מקורות ומחקרים העוסקים  בשלבים הראשונים של השמדת יהודי וילנה ובחייהם ותנאי קיומם בגטו, מעטות ביותר הן התעודות העוסקות בשלבים האחרונים של קיום הגטו וחיסולו. מסמך נדיר שכזה הוא חלק אחרון שנמצא מיומנו של נער יהודי – גביק הלר – כבן 14 (ב-1943). רשימותיו של הלר מתעדות בפרטים רבים את האווירה ששררה בגטו וילנה בחודשיים האחרונים לקיומו. תושבי הגטו חשים שמשהו עתיד להתרחש בקרוב אך אינם יודעים בדיוק מה. יהודים נשלחים למחנות עבודה באסטוניה, המחתרת מנסה להתקומם ויעקב גנס, יושב ראש היודנרט, נאסר ומוצא להורג...

ליטמן, מור (מורבצ'יק): המלחמה על החיים, זיכרונות משואה ותקומה
184 עמודי פנים, 18 עמ' צבע
תמונות שחור-לבן וצבע, מפות, מפתח שמות.
ציור העטיפה: אלכסנדר בוגן

ספקטור, שמואל: פנקס הקהילות – פולין ח': וילנה-ביאליסטוק-נובוגרודק
(
תשס"ו)
עמ' הכרך סוקר את תולדותיהן של יותר ממאתיים קהילות בחלק הצפוני-מזרחי של פולין, בגבולות שבין שתי מלחמות העולם, מראשיתן ועד כיליונן בשואה. לצדה של קהילת וילנה המפוארת כולל הכרך קהילות נוספות כגון: ביאליסטוק, גרודנה וולוז'ין. בתקופת השואה נועד ליהודי ביילורוסיה המערבית וליטא גורל קיצוני באכזריותו, ובד-בבד עם רצח האנשים אבדו גם קהילות עתיקות יומין. הספר, במתכונת אנציקלופדית, מכיל יותר מ-650 עמודים בשני טורים וכולל גם מבוא היסטורי, רשימת ביבליוגרפיה מקיפה, מפתח אישים ומקומות, תמונות ועוד.
סלע, עקיבא:  בנתיבות ליטא היהודית (2007)
הספר "בנתיבות ליטא היהודית" איננו מדריך טיולים רגיל, הוא מציע מפגש יסודי ומעמיק עם הזיכרון היהודי הרווי באדמתה, מפגש שלא ישאיר את המטייל אדיש. ליטא ההולכת והופכת למדינה תיירותית מושכת מדרכו של עולם גם מטיילים יהודיים. אלו יוכלו למצוא במדריך חומר תמציתי ועדכני רב המאפשר להפוך את הסיור לחוויה יהודית עשירה. מאחר ולא תמצאו מדריכי תיירות לליטא (גם לא באנגלית), הוציא המרכז "מירושלים לליטא", שליד מכללת אפרתה, אותו מרכז עקיבא סלע, את המדריך לתועלת הציבור. .

עינת, אהרון: החיים הפנימיים בגטו וילנה-  (2006)
עבודת דוקטורט על החיים בגטו וילנה שהוגשה לסנאט האוניברסיטה העברית ירושלים באפריל 2006.
הדחף לכתיבת עבודה זו נבע מהביקור בווילנה בשנת 1993, 50 שנה לאחר חיסול הגטו שבו הייתי ילד. המעבר בסמטאות ובבתים של מה שהיה הגטו ומחנה ה.ק.פ. לא רק החזיר אותי לימים הטראגיים של אז, אלא גם העלה בפני שאלות שלא הרפו ממני- איך כל זה קרה, איך ניהלנו את חיינו בתנאים הנוראים שנכפו עלינו, איך איש לא שלח יד ברעהו כדי להציל את נפשו ואיך בכל זאת ניצלנו? מכאן היה מרחק קצר לקבלת החלטה לבחון באופן מעמיק את תולדות גטו וילנה ותושביו.
אהרון עינת  
לצפיה בטקסט המלא

 

פורת, דינה: מעבר לגשמי-פרשת חייו של אבא קובנר  (2000) 
עולמו הסוער של אבא קובנר משורר וסופר אמן; חבר מחתרת, פרטיזן ולוחם; מנהיג כריזמטי, חבר קיבוץ ואיש תנועה שפולמוסים חריפים נקשרו בשמו; נואם בחסד, מעצב תרבות והוגה-דעות מקורי - עומד במרכז ספרה החדש של פרופ' דינה פורת. בכישרון נראטיבי סוחף, בראייה היסטורית מקיפה ומעמיקה ובחושים של בלש, מפיחה המחברת חיים באין-ספור עדויות, קטעי יומנים, זיכרונות ותעודות נדירות ומעמידה דיוקן אנושי מורכב, כובש-לב ומסקרן. ביוגרפיה יחידה במינה של איש שנכח בכמה מן הצמתים הטראגיים והדרמאטיים ביותר שידע העם היהודי במאה העשרים - השואה בגיטו וילנה, המרד ביערות, תכניות הבריחה והנקם, מלחמת העצמאות בנגב והחיים החברתיים והתרבותיים במדינת ישראל מאז היווסדה - ואף נעשה לדמות מפתח בהם והטביע עליהם את חותמו המובהק..

פרבר, הרב קלמן: אולקניקי ראדין וילנא, (תשס"ז)
מאז קום המדינה מלווה זכרון השואה את קיומנו כאן כפצע שאינו מגליד. ספרות התיעוד של השואה נכתבת על ידי חוקרים והיסטוריונים אך גם כספרות עדות של השבים מן התופת. הספר "אולקניקי ראדין וילנא" נכתב על ידי הרב קלמן פרבר ז"ל, אך הדפים שהשאיר אחריו נערכו והובאו לדפוס רק אחרי מותו. בניו חניאל ושאול פרבר גאלו את הכתבים וזכינו לקבל יצירה מרגשת של יהודי מאמין המתאר את קורותיו מתוך זווית ראייה אמונית.

פרטיזנים מספרים, (2006)
קובץ זה מספר מקצת מעלילות הפרטיזנים היהודים במלחמת העולם ה-II. אלה אותם לוחמים שעוז רוחם, גבורתם, נכונותם להקרבה ופועלם בעורף הצורר הנאצי, הוא סאגה שתקצר היריעה מלהעלותה במלוא היקפה. כל המשתתפים בכתיבת הספר הינם חברי ארגון הפרטיזנים.

 
פריד בודשטיין, דינה: עדות בל תשכח (2008)
שנות נערותה של דינה פריד-בודנשטיין בגטו וילנה ואחר כך במחנות הריכוז בלאטוויה ופולין, טבועות עמוק בזכרונה. היא מספרת ומשחזרת אותן כעדת ראייה בלתי אמצעית, אשר אינה יכולה לשכוח את הימים ההם גם כעבור שנים רבות. האימה, הזוועה, ההשפלה, הטראומות ותחושת אין האונים שהיו מנת חלקה, כמו גם מנת חלקם של בני משפחתה ושל שאר יושבי העיר והגטו בו גדלה, הולכים ונרקמים לסיפור עדות מטלטל ומעיק, המשרטט מצד אחד את התנהלותה הדורסנית של מכונת המלחמה הנאצית ומנגד את הוויתה ומאבקה של נערה חסרת ישע, הנאחזת בציפורניה בכל מה שניתן היה להיאחז בו כדי לשרוד את התקופה האפלה ההיא. היא מצליחה בכך בכוח התושייה, תעצומות הנפש ויצר החיים שלא הרפו ממנה גם בשעות האפלות והנואשות ביותר, עד שהיא עולה לארץ ישראל בתום המלחמה, בונה כאן בית ומקימה משפחה.

קרפינוביץ', אברהם: סיפורי וילנה  (1995)
מבחר של שנים עשר מתוך עשרות סיפורי וילנה שכתב קרפינוביץ'-מן הטובים שבספורי יידיש החיים אתנו כאן. בסיפוריו מועלית וילנה היהודית, שלפני השואה, על כל צבעוניותיה וניגודיה, טיפוסיה המיוחדים, בעיקר משולי החברה, וההתרחשויות האופייניות לזמנן ולמקומן, והם נקראים כמעט כאגדות

רבינוביץ, שושנה: אם ובתה – ילדות בגטו וילנה ובמחנות הריכוז (שם קודם: פצעים שלא הגלידו)
זהו סיפורה של הילדה סוזיע וועקסלער, היא שושנה רבינוביץ, שהיתה בעת השחרור בת שתים עשרה. בדרך הייסורים והמוות – מגטו וילנה דרך מחנות קייזרוולד ושטוטהוף עד צעדת המוות – הלכה סוזיע יד ביד עם אמה, אישה נחושה ואמיצת לב.
220 עמ', כריכה רכה, 14X21
2002, מהדורה מחודשת

רהב, נחמה: לחיות בשני העולמות  (2001)
נחמה נחמקה רהב ילידת ווילנה, חיתה תחת הכיבוש הגרמני בגיטו וילנה, גורשה למחנה שטרצדנהוף ושטוטהוף ושרדה אותם ואת מצעד המוות. 136 עמודים כולל תצלומים.

רוזנסון .ישראל : ירושלים כבר לא בליטא (תשס"ט)
  זיכרון איננו היסטוריה, ואף אם אספר בדפים הבאים על אודות קורותיהם של מספר אתרים בליטא, לא אנסה לדבוק בכלי המחקר ההיסטוריים כפשוטם. ראיית העבר שלי מושפעת עמוקות מהסוף, ומאחר שהסוף היה כפי שהיה, אינני מתכחש להרהורים תכליתניים בדבר זרימתם של המאורעות אל תכלית ידועה, הפוקדים אותי תדיר ועל השלכות התפיסה הזו לגבי האופן שבו נבחנים המאורעות שבדרך. מאחר שהסוף היה כפי שהיה, קשה לי גם להשתחרר מתחושות החיבה אל כל מה שחלף ואיננו עוד.
זיכרון יהודי המתייחס בדרך כזו או אחרת לשטחה של ליטא – יוגדר שטח זה איך שיוגדר – אינו עומד בפני עצמו, הוא נפגש בהכרח בזיכרון הליטאי: נפגש, מתחכך, מתעמת, מתנגש?! תלוי כמובן מיהו הבוחן את המפגש, חיכוך, עימות, התנגשות הזיכרונות. .. דומני שעצם הירתמותי לכתיבה זו מעידה על אמונתי בהיתכנותו של דיאלוג זיכרונות שכזה.

רזניק, ניסן: ניצנים מאפר (2003)
ניצנים מאפר – סיפורו של חבר הנוער הציוני, ממקימי ארגון הפפ"או בגטו וילנה - ניסן רזניק בשיתוף משואה 202 עמ', כריכה רכה, 15X22 ניסן רזניק היה בין נציגיה של תנועת "הנוער הציוני" בארגון פפ"או שהתגבש בגטו וילנה. בספר, הכולל את זיכרונותיו, הוא מתאר את כלל הפעילות הארגונית והמחתרתית ואת מאבקו לשרוד בגטו וביערות. זהו קול נוסף הבא להשלים את התמונה הכוללת של סיפור המאבק היהודי וההתקוממות בגטו וילנה.
שוב, ברוך (בורקה): מעבר לשמי העננה, (1995)
מעבר למישור האישי העובר כחוט השני לאורך כל הספר, ימצא הקורא לא מעט הערות והארות, לגבי שורה של עובדות וסוגיות, שהפכו במשך השנים למעין ניכסי צאן-ברזל בהסטוגרפיה של השואה
ספר זה אוצר חומרים חשובים העשויים לשפוך אור נוסף על התקופה שעדיין עלומה מבחינות רבות, אף כי רבים דשו בה .....  (הקדמה של פרופ` דב לוין)
גריגורי שור: רשימות מגטו וילנה (תשס"ב)
עדויות המחבר מגיטו וילנה, 1941-1944, מבית החרושת לפרוות 'קיילס', העיירה אושמיאני, הבלוקים, אקציית הילדים. 154 עמודים

שמייביץ', מיכאל: תולדות מיכאל, (תשס"ו)
תולדות מיכאל - מיכאל שמיביץ. סיפורו של מי שגדל בבית ציוני בווילנה, חווה את הכיבוש הגרמני ואת חיסול הגטו, את מחנות העבודה, את הבריחה אל החופש, והעלייה לארץ. הוצאה עצמית ( 6437665-03 ),
תולדות מיכאל

גטו וילנה בשואה (תשס"ה)
חיי התרבות היהודית לפי יומנים וזיכרונות 1941-1943 בהוצאת 'אות ועד' ירושלים תשס"ה
זהו ספר המלקט קטעים מתולדות יהודי וילנה ובעיקר את הקורות אותם בתקופת השואה, הקשורים לחיי התורה, ההשכלה והתרבות.

Bak Samuel: : Painted in Words -  A Memoir 2001 
In Painted in Words internationally renowned artist Samuel Bak sets aside his brushes to narrate the stories of his life -- as a child in Nazi-occupied Vilna, as a youth in European refugee camps, and as a maturing artist in Israel, France, Italy, Switzerland, and the United States. With gentle humor, the child prodigy of the faraway past and the accomplished artist of today engage in a spirited dialogue from which emerges a self-portrait of "The Artist as a Young -- and middle-aged and aging -- Survivor

Balberyszski Mendel: Stronger than Iron, 2010

This eyewitness account details the destructionc of Vilna Jewry at the hands of the Nazis. Its chronicle of life in the two Vilna ghettos is the only historical document describing life in the small ghetto from its formation until its liquidation. The book is a historical document of primary importance. It is also an expression of the innermost thoughts and feelings of a single individual whose will to survive and to bring this story to the judgment of future generations was stronger than iron
.
Margolis Rachel, A partisan from Vilna 2010

A Partisan of Vilna is the memoir of Rachel Margolis, the sole survivor of her family, who escaped from the Vilna Ghetto with other members of the resistance movement, the FPO (United Partisan Organization), and joined the Soviet partisans in the forests of Lithuania to sabotage the Nazis. Beginning with an account of Rachel’s life as a precocious, privileged girl in pre-war Vilna, it goes on to detail life in the Vilna Ghetto, including the development and struggles of the FPO against the Nazis. Finally, the book chronicles the escape of a group of FPO members into the forest of Belarus, where Rachel became a partisan fighter. Rather than “keep house” back at their bunker like other female partisans, Rachel demanded assignments to active duty alongside the men. Going on military assignments, Rachel burned down a bridge, blew up railroad tracks, and helped bring in food supplies for her fellow partisans.  The book opens with an introductory essay by renowned historian, Antony Polonsky

.

 The Last Days of the Jerusalem of Lithuania: Chronicles from the Vilna Ghetto and the Camps 1939-1944 (2002) 
This authoritative, stunningly edited edition of Kruk's acclaimed journals, news postings and poems of life and death in the Jewish ghetto of Vilna and later in a labor camp in Estonia is as major addition to Holocaust literature and Jewish history. In 1961 a Yiddish edition of the Vilna diaries was published. This larger new edition has been painstakingly assembled from those diaries and other documents and writings by Kruk that were widely scattered and only found since the 1961 edition; Harshav has also added a wealth of new footnotes...

The Last Days of the Jerusalem of Lithuania: Chronicles from the Vilna Ghetto and the Camps 1939-1944

 Walking, Running, Hiding: : S.Z. Rotschild - Galerkin (2003) 
Memories of a Child in Vilna during the Second World War.
Zorah Galerkin, born in Vilna in November 1933 was witness to this catastrophe. Now, sixty years later, the images and events imprinted on his brain as a child appear clear and coherent as if they had just happened.

The Last Days of the Jerusalem of Lithuania: Chronicles from the Vilna Ghetto and the Camps 1939-1944

VILNIUS: 100 MEMORABLE SITES OF JEWISH HISTORY AND CULTURE (VILNIUS: 100 ŽYDŲ ISTORIJOS IR KULTŪROS VIETŲ)

100 sites located in (Vilna) connected to the Jewish history and culture, including the Holocaust period. 2006

 

.

 

The Last Days of the Jerusalem of Lithuania: Chronicles from the Vilna Ghetto and the Camps 1939-1944

Go Back  Print  Send Page
 e-mail vilna.il@gmail.com בית וילנה, שד' יהודית, 30  ת.ד. 65220,  תל אביב 67016, טלפון 5616706 03
האתר נבנה ע"י צבי שורצמן relationet@gmail.com
לייבסיטי - בניית אתרים