איגוד יוצאי וילנה והסביבה בישראל
פארבאנד פון ווילנער און אומגעגנט אין ישראל
THE ASSOCIATION OF JEWS FROM
VILNA AND VICINITY IN ISRAEL

 
עברית  |  English  |  

דף הבית >> שואה >> חיי הדת

חיי הדת
נכתב על ידי ד"ר אהרון עינת

רוב רבני העיר נרצחו בתחילת הכיבוש הגרמני ובגטו נותרו 3-2 בלבד. היו פעילים בית כנסת ושני בתי מדרש ובכולם התקיימו תפילות. בבתי המדרש היו גם ישיבות ושני בתי ספר  וגם "חדר".

היה קושי רב לקיים חיי דת כהלכתם. בראש וראשונה לא ניתן היה לשמור את השבת, שהייתה יום עבודה רגיל. גם האדוקים ביותר נאלצו לחלל אותה ועשו זאת מפאת פיקוח נפש. שומרי כשרות נאלצו לוותר כמעט לחלוטין על אכילת בשר, כי לגטו סופק בשר סוס טרף.

יחד עם זאת נחוגו מועדי ישראל ככל שהדבר התאפשר: בפסח הוכנו מצות ומחלקת האספקה של היודנראט הקצתה מנת מצה לכל איש - בין רבע לחצי ק"ג לכל ימי החג וכדברי קרוק "אין בית בגטו ללא מצה";  ראש השנה תש"ג (12 ספטמבר 1942) עבר בהתרוממות רוח ובביקורים והילדים אף שלחו ברכות "שנה טובה"; יום כיפור עבר בזיכרון האקציות מהשנה הקודמת ואלפי הנרצחים, ובתפילת "כל נדרי" רבת משתתפים באולם התיאטרון (בנוסף ל"מניינים" פרטיים רבים); בסוכות הוקמו סוכות והעובדים מחוץ לגטו אף הצליחו להשיג לולב ואתרוג; בחנוכה שחקו הילדים בסביבונים ונערכו מסיבות ואפילו עצרת ("אקאדעמיע") חנוכה של הדתיים. כמו כן התקיימה מסיבה של "הברית העברית" וחגיגות בפנימיות ומועדונים של הילדים. בפורים היו מסיבות רבות, רעשני עץ והרצאות על החג.

לילדים ניתנה האפשרות ללמוד בבית ספר דתי. המורה אליעזר גולדברג ייסד סמינריון דתי, בו נהג להקריא מדי שבוע פרק בהיסטוריה היהודית. ביום 24.1.1943 נערך סיום חגיגי של המסכת קידושין בהשתתפות נציגים מהנהלת הגטו, בו נישאו ברכות ותפילות.

לאחר מעשי הרצח והרס המשפחות התעוררה שאלה הלכתית בענייני עגינות ואלמנות ואפשרויות חיתון מחדש. לקח זמן עד שהובן שמי שנלקח לפונאר לא ישוב עוד, ויצירת זיווגים חדשים אינה בגדר איסור.

-האם האירועים האיומים חיזקו את הדת או הרחיקו את האמונה? מציין דבורז'צקי: "היו...תופעות של התרופפות האמונה בשמים, כפירה מתמדת שלאחר ייאוש; תופעות של אדישות גמורה לכל מחשבה מחוץ לנעשה בין כותלי הגטו – לא אמונה ולא כפירה רק מחשבה אחת תמידית, כיצד להיחלץ מהסכנה האורבת; וכן היו תופעות של התלהבות דתית מסתורית, של "אף על פי כן", אמונה בלתי מעורערת בדרכי ההשגחה, ביטחון בגאולה הקרובה שתבוא אחרי ימי הזוועה, ונכונות נפשית לקידוש השם".


Go Back  Print  Send Page
 e-mail vilna.il@gmail.com בית וילנה, שד' יהודית, 30  ת.ד. 65220,  תל אביב 67016, טלפון 5616706 03
האתר נבנה ע"י צבי שורצמן relationet@gmail.com
לייבסיטי - בניית אתרים