איגוד יוצאי וילנה והסביבה בישראל
פארבאנד פון ווילנער און אומגעגנט אין ישראל
THE ASSOCIATION OF JEWS FROM
VILNA AND VICINITY IN ISRAEL

 
עברית  |  English  |  

דף הבית >> אירועים ומידע >> עם אלכסנדר תמיר

מפגש חברי האיגוד עם פרופסור אלכסנדר תמיר
נכתב על ידי חיקי חביב חברת ההנהלה של איגוד יוצאי וילנה והסביבה
 

בשבת ה-27/4/2013 התקיים מפגש בין המלחין והפסנתרן אלכסנדר תמיר לבין קבוצת חברי איגוד יוצאי וילנה והסביבה.
עם תום הקונצרט השבועי במרכז המוסיקה על שמם של ברכה עדן ואלכסנדר תמיר בעין כרם, התכנסנו לשיח אישי עם אלכסנדר, שבהיותו ילד בן עשר חיבר את הלחן לשיר "שטילער, שטילער" למילותיו של המשורר שמרקה קצ'רגינסקי ביידיש ותורגם לימים לשמו העברי פונאר".
עוצמת המוסיקה שהקנתה לילד בן העשר את פרס היצירה בתחרות המוסיקלית שהתקיימה בגטו וילנה, וסימנה את העתיד אותו יבחר עם סיום המלחמה. כמו שאלכסנדר ציין בין יתר דבריו, מופתע גם היום. "השיר כתוב טוב. לפי כול כללי הקומפוזיציה", למרות שאת אלה עדיין לא למד באותם הימים.

את הקשר עם המלחין יצרה חיקי חביב, חברת הנהלה באיגוד, לפני מספר שנים, מתוך סקרנות לאיש, לסיפור האישי שלו ובעיקר למוסיקה שלו וביקשה לחבר אותו לאיגוד יוצאי וילנה והסביבה
החיבור בין הפרופסור למוסיקה של היום עם עברו לא היה מובן מאליו. "לא זוכר כלום" חזר ואמר בפגישותינו הקודמות כמו גם במפגש זה עצמו. אך משהתחיל לחזור לאותם הימים, הקדים עם התקופה שלפני השואה, עם האהבה למוסיקה שהנחיל לו אביו, שגם כתב את מילות הבית הראשון של השיר בפולנית. לאט, לאט ובעזרת  נקודות ציון של הגב' יוכבד אריה, שהייתה באותם המחנות, קיביולי ושטוטהוף, יחד אתו, והצטרפה לצדו על הבמה. אלכסנדר נזכר באירועים הקשים שאותם ניסה להדחיק, החל בניסיונו לבגר את עצמו לקראת חיסול הגטו כילד, עם משקפיים, מגבעת ונעליים שהגביהו אותו. גם כשנכלל בין הילדים למשלוח לפונאר, הבין ולא ויתר. חזר והתגנב אל המבוגרים שהיו מיועדים למשלוח למחנות העבודה באסטוניה. בטראומה שנכח בהרג אביו בקיביולי ובניסיונו  לסיים את חייו, על ידי בעיטה בקצין הגרמני שלא הרג אותו בשל המעשה.


הקהל היה קשוב ומרותק ושאל שאלות רבות שעם התקדמות המפגש שאותו הנחתה חיקי חביב, כמעט ללא התערבות, כדי לא להפסיק את זרם התודעה שהחל להיחשף. "רציתי להתחיל מחדש" היה המוטו שליווה את אלכסנדר משנותיו הראשונות אחרי המלחמה ומחוויותיו כאיש צעיר ומוסיקאי כאן בישראל. בין ארבעים וארבעה המשתתפים אותם השכילה הדסה פוקס,  האחראית לאירועים של ועדת התרבות, לארגן לאירוע, נוצר חיבור חדש ומחבק בין הנוכחים ובינו, שבסיכומו הבטיח אלכסנדר תמיר להמשיך בקשר ואף נכונות להגיע לבית וילנה.
עם תום האירוע, העניק יוסי רביב לאלכסנדר תמיר, פורמט מוגדל של פלקט בו צוין האמן הצעיר לצד אומנים נוספים, באירוע התרמה להצלת שארית הפליטה שהתקיים בתל-אביב, בשנת 1946.
 


 

  


Go Back  Print  Send Page
 e-mail vilna.il@gmail.com בית וילנה, שד' יהודית, 30  ת.ד. 65220,  תל אביב 67016, טלפון 5616706 03
האתר נבנה ע"י צבי שורצמן relationet@gmail.com
לייבסיטי - בניית אתרים