איגוד יוצאי וילנה והסביבה בישראל
פארבאנד פון ווילנער און אומגעגנט אין ישראל
THE ASSOCIATION OF JEWS FROM
VILNA AND VICINITY IN ISRAEL

 
עברית  |  English  |  

דף הבית >> יום השואה הבינלאומי 2016
אירוע הזיכרון ביום השואה הבינלאומי 2016 
בתאריך 27.1.2016 (תשע"ו), ביום השואה הבינלאומי, התקיים ב"בית וילנה" בתל אביב, אירוע זיכרון לחיילים היהודיים של הדיוויזיה ה-16 הליטאית 
כאשר פלשו הגרמנים לברה"מ, הם כבשו גם את ליטא, שהייתה תחת שלטון סובייטי מאז הסכם מולוטוב-ריבנטרופ. שלושה ימים הפרידו בין הסתלקות הצבא האדום לבין כניסת הנאצים לליטא. בימים אלה לא מעט יהודים ברחו לברה"מ והגיעו למקומות שונים, הרחק ככל האפשר מן הצבא הגרמני המתקדם. 

       הצעירים מבין הבורחים רצו להצטרף ללחימה נגד הנאצים. ואז, בדצמבר 1941, ניתנה להם ההזדמנות לעשות זאת. במסגרת המאמץ לגייס את כל העמים שבברה"מ הוחלט על הקמת דיוויזיות לאומיות, במסגרת הצבא האדום. אחת מהן הייתה הדיוויזיה הליטאית, שמספרה היה 16. אמנם בעבר הייתה כבר בצבא האדום דיוויזיה מספר 16, אבל היא הושמדה בקרבות לנינגראד. הרעיון להקים דיוויזיה ליטאית היה רעיון גרוע. בעיניהם של הליטאים הרוסים היו הכובשים ואילו הגרמנים היו אלה ששיחררו אותם מעולו של המשטר הסובייטי. לכן רק ליטאים מעטים התגייסו לדיוויזיה הזאת, וגם רבים מאלה שהתגייסו, ערקו תוך זמן קצר. כיוון שכך, הוחלט על פתיחת הדיוויזיה בפני כל מי שהיה תושב ליטא ובכלל זה יהודים. כחמשת אלפים יהודים התגייסו ברצון, אבל גם זה לא הספיק והסובייטים נאלצו לצרף לדיוויזיה גם חיילים וקצינים רוסיים. עם זאת היה עדיין רוב יהודי בחלק מהיחידות, והשפה המדוברת בהן הייתה יידיש.

       הדיוויזיה עברה סידרת אימונים ארוכה ובפברואר 1943 נשלחה לשדה הקרב באלכסייבקה, כפר ברוסיה. הקרב הזה היה כישלון אדיר. המפקד שמאייטיס והמפקדים הליטאים שלחו את החיילים להילחם בשלג, בלי חליפות הסוואה לבנות, בלי ציוד ובלי הגנה אווירית או ארטילרית. הגרמנים, שישבו בעמדות מעל התוקפים, ירו בהם, הרגו כמה מאות ופצעו את רוב היתר. המפקדים "המוצלחים" העלימו את הכישלון ממפקדת הארמיה, לה הייתה כפופה, ובכך הגדילו את הנזק. הדיוויזיה נסוגה וחיילים רבים הועברו לאשפוז בבתי חולים לתקופות של חודשים, עד שהבריאו ויכלו לחזור ליחידותיהם. המפקדים הליטאים הוחלפו בקצינים רוסים מנוסים והדיוויזיה אורגנה מחדש. ההמשך היה מוצלח יותר. הדיוויזיה לחמה נגד הגרמנים בהצלחה, עד תום המלחמה ב-1945. עם זאת הרוסים הקפידו שלא לתת לליטאים לשחרר את ארצם מידי הנאצים. לא את וילנה ולא את קובנה, רק את העיר שאוולי.
       החיילים היהודים בדיוויזיה לחמו בנאצים בהתלהבות, תוך גילוי מעשי גבורה וזכו למדליות רבות. בשנות התשעים חלקם עלו ארצה עם משפחותיהם.

      איגוד יוצאי וילנה והסביבה, שבין פעיליו בנים ובנות של לוחמי הדיוויזיה, בחרו להעלות את זכרם ביום השואה הבינלאומי. בערב סופר על הדיוויזיה ועל החיילים היהודים, שחלקם באו מווילנה. הלוחמים והלוחמות העלו זיכרונות כולל תיאורי הקרב הנורא באלכסייבקה ומכתבים שכתבו. האירוע התקיים בשיתוף עם יחידת כלי השייט של חיל הים, שאימצה את איגוד יוצאי וילנה והסביבה, ומזה חמש שנים חיילי חיל הים משתתפים עימנו באירועים ושומעים את הסיפורים והזיכרונות. הפעם הם הביאו - והתקינו באולם - ארון זיכרון  לזכר הנרצחים בשואה, וגם לזכר חללי חיל הים. הארון נבנה במספנת חיפה ע"י אמן מחיל הים, בשיתוף עם נציגי איגוד יוצאי וילנה והסביבה. במקום נערך טקס תפילה. בסוף הערב סיפר אחד ממפקדי היחידה את סיפור הטביעה של הצוללת אח"י "דקר" (שרופאה, שנספה אף הוא, היה יעקב שב"י מאור, יליד ליטא) ועל המאמצים שנעשו כדי למצוא אותה.
עוד על הדיוויזיה הליטאית תוכלו לקרוא בכתובת:
http://www.lithuanianjews.org.il/htmls/article_list4.aspx?C2014=14488&BSP=12915&BSS6=698
על הצוללת "דקר" ניתן לקרוא בדף של ויקיפדיה, בכתובת: https://he.wikipedia.org/wiki/טביעת_הצוללת_דקר
מבוסס על הדיווח על האירוע בבלוג של יוסי רגב:  http://www.tapuz.co.il/blog/net/viewentry.aspx?EntryId=897416
לחץ כאן להכנסת טקסט לחץ כאן להכנסת טקסט לחץ כאן להכנסת טקסט לחץ כאן להכנסת טקסט לחץ כאן להכנסת טקסט לחץ כאן להכנסת טקסט

Go Back  Print  Send Page
 e-mail vilna.il@gmail.com בית וילנה, שד' יהודית, 30  ת.ד. 65220,  תל אביב 67016, טלפון 5616706 03
האתר נבנה ע"י צבי שורצמן relationet@gmail.com
לייבסיטי - בניית אתרים