הדס קלדרון

הדס קלדרון (נולדה ב-10 בדצמבר 1975).

היא שחקנית תיאטרון, טלוויזיה וקולנוע, תסריטאית ומפיקה ישראלית.

קלדרון היא בתם של האדריכל משה קלדרון, יליד ישראל; והציירת רינה סוצקבר, ילידת מוסקבה. היא נכדתו של משורר היידיש זוכה פרס ישראל אברהם סוצקבר. בגיל עשר השתתפה במבחן בד בתיאטרון "הבימה" ונבחרה לשחק בהצגה "המלך מתיא הראשון" בבימוי אורי פסטר. בנעוריה המשיכה לשחק ב"הבימה" ובתיאטרון לילדים ולנוער, בין היתר את דורותי ב"הקוסם מארץ עוץ", ותפקיד של בן ב"בעל זבוב".

בצה"ל שירתה כמפקדת פלוגת טירוניות בבה"ד 12 וסיימה בדרגת סגן. במהלך שירותה הצבאי נטשה את המשחק וחזרה אליו רק לאחר השחרור. ב-2001 סיימה 3 שנות לימודי משחק בסטודיו למשחק ניסן נתיב. הצגת הסיום שלה, "ברטה והים הגדול", בויימה על ידי מיכאל גורביץ'. עם סיום הלימודים נסעה קלדרון למוסקבה להשתלם במשחק אצל אנטולי וסילייב. כשחזרה לישראל הצטרפה לאנסמבל עיתים של רנה ירושלמי וגילמה את קליטמנסטרה בפרויקט "מיתוס". לאחר שנה וחצי קיבלה הצעה לגלם את התפקיד של סטלה ב"חשמלית ושמה תשוקה" שכתב טנסי ויליאמס והועלתה בתיאטרון בית ליסין. מאז משמשת קלדרון כשחקנית בית בתיאטרון זה.

במקביל, קלדרון היא גם שחקנית-יוצרת. היא הייתה שותפה ביצירת "דודה פרידה: המוזיאון", הצגה שזכתה בפסטיבל עכו לשנת 2006, וכן יזמה את ההצגה "הגר" שלאחר מכן הועלתה ב"תיאטרונטו".

בשנת 2010 נסעה קלדרון לגרמניה להשתתף בפרויקט "קשרי משפחה", שיתוף פעולה בין תיאטרון היידלברג ותיאטרון בית לסין, שם יצרו את ההצגה "קוראים לי ייקה" בשיתוף השחקנים. בערב הפרמיירה של ההצגה בגרמניה הלך לעולמו סבה של קלדרון, המשורר אברהם סוצקבר, שבהשראתו נוצרה ההצגה.

ב-2012 יזמה והפיקה את ההצגה "התאומות" בבימוי דורונה בן דור, על פי סיפור של סבה, שעלתה בפסטיבל ישראל וכן בפסטיבל בווילנה.

ב-2017 כתבה וביימה ביחד עם עודד אהרליך את הצגת הילדים "החבר הכי טוב שלי", אשר הוצגה במסגרת תיאטרון הקיבוץ, וב-2018 כתבה עמו את מחזה הילדים ״לציונה יש כנף אחת״.

ב-2002 גילמה את קליטמנסטרה בהצגה "מיתוס" שהעלה אנסמבל עיתים. ב-2006 השתתפה בהצגה שיצרו נעמי יואלי יחד עם דפנה אריאל וגליה יואלי "דודה פרידה: המוזיאון" והועלתה באופן עצמאי. ההצגה זכתה בפרס ההצגה הטובה ביותר פסטיבל עכו לשנת 2006.

ב-2003 גילמה את סטלה בהצגה "חשמלית ושמה תשוקה" מאת טנסי ויליאמס.

ב-2004 גילמה את איזבל, התפקיד הראשי בהצגה "אהבה ממבט שלישי" שכתבה סוזן סנדלר; וגילמה את תהילה בהצגה "מקווה" שכתבה הדר גלרון.

ב-2005 גילמה את הגר בהצגת היחיד "הגר" שכתבה יוכי ברנדס שעלתה קודם לכן בתיאטרונטו.

ב-2007 גילמה את סוזנה בהצגה "איש הגשם" מאת רונלד באס, ואת נטע, התפקיד הראשי בהצגה "דולפינים" שכתבה מאיה שעיה. כמו כן גילמה את אלונה בהצגה "סופה של בדיחה" שכתב נועם גיל.

ב-2009 גילמה את מיקי נדב בהצגה "בראנז'ה" שכתב בעז גאון.

ב-2010 גילמה את אורנה בהצגה "פועלת זרה" שכתבה רחל גיל, והשתתפה בהצגה "קוראים לי ייקה", יצירה בשיתוף השחקנים של הבמאית נינה גולסטרוף, בשיתוף תיאטרון היידלברג.

ב-2016 שיחקה בהצגה ״שעה של שקט״ בבימוי משה נאור.

ב-2017 גילמה את מנהלת המדרשה דבורי בהצגה "הסודות

ב-2002 גילמה תפקיד אורח בסדרה "שאול" שביימו איתן ענר ושירלי שטרן.

ב-2003 גילמה אחות בטלנובלה "משחק החיים" שביים יצחק שאולי וגילמה אחות בסדרת "החצר" שביים אבי כהן.

ב-2006 גילמה את רות קליגר-עליאב (תפקיד ראשי) בסרטו של ארז לאופר "דילמת הדריין". באותה שנה גילמה את יעלי בסרט סטודנטים בשם "חיילת בודדה" שביימה טליה לביא.

ב-2007 גילמה את נוגה שומרון (תפקיד ראשי) בסרטו של אביב טלמור "אני ביאליק".

ב-2008 גילמה את שפרה בסדרת הטלוויזיה של אורי ובני ברבש "האמת העירומה".

ב-2012 גילמה את עמליה בסדרת הטלוויזיה "גאליס" שביים עודד רז, בסדרה "אמא ואבאז" של אבנר ברנהיימר ובסרטו של אבי נשר, "פלאות".

בשנת 2015 השתתפה בסרט "המילים הטובות" של שמי זרחין.

ב-2017 השתתפה בסרטו של חורחה גורביץ', "בחזרה למרקנה".

ב-2018 הפיקה וכתבה יחד עם אורי ברבש סרט על סבה המשורר אברהם סוצקבר, "דבש שחור - שירת חייו של אברהם סוצקבר", אשר זכה בפרס אבנר שלו יו"ר יד ושם במסגרת פסטיבל ירושלים לקולנוע.

2009 - פרס רוזנבלום לאמנית מצטיינת מטעם עיריית תל אביב-יפו.

2018 - פרס אבנר שלו יו"ר יד ושם במסגרת פסטיבל ירושלים לקולנוע.

מקור: ויקיפדיה

 

צרו איתנו קשר:

שדה זה הוא חובה.
שדה זה הוא חובה.
שדה זה הוא חובה.
עמוד-בית-V2_0000s_0000_Rectangle-4-copy-7

צרו קשר

איגוד יוצאי וילנה (בית וילנה והסביבה)
שד' יהודית, 30 תל אביב

למכתבים: ת.ד. 1005, רמת השרון, 4711001 טלפון 5616706 03
vilna.association@gmail.com

הפייסבוק שלנו

שינוי גודל גופנים
ניגודיות