משפחת בינקיס

כתבה: אנה פישר, איגוד יוצאי ליטא בישראל

בתקופת כיבוש של ליטא על ידי הנאצים ביתם של משפחת בינקיס נהיה מקלט ליהודים רבים.
ראש המשפחה, הסופר קאזיס בינקיבס, אשתו סופיה וילדיהם ליליאנה, אירנה, גיארדאס ואלינורה עשו מעל ומעבר להצלת היהודים. מסוף 1941 עד לשחרור קובנה ב 1944 בביתם של משפחת בינקיס הסתתרו יהודים רבים .חלקם הסתתרו בביתם מספר שעות, בעוד אחרים נשארו חודשים רבים.
למשל, גיטה יודלביץ, בת 11 ,התגוררה בביתם במשך כל המלחמה בתור קרובת המשפחה .הכנר ולאדאס וארציקאס, בעלה של ליליאנה, היה גם פעיל מאוד בהצלת יהודים.
רובם שמעו על משפחת בינקיס בזמן המלחמה. אסיה פרידמן (אסתר גולן) פגשה את סופיה בינקיס לייד הגדר של הגטו. סופיה שכנעה את פרידמן להסתתר בביתם מספר שבועות לפני השחרור.
בין הניצולים היו גם עדינה ושמואל סגל, ד"ר מאיר גינקאס עם אשתו ובנו, רוזה סטאנדר עם בתה , ורבים אחרים. רוב היהודים עזבו את גבולות ליטא והגרו לישראל או לארצות אחרות. חלקם נשארו בליטא. רובם שמרו על קשר עם משפחת בינקיס, שבזכותם הם נשארו בחיים.
בשנת 1988 יד ושם הכיר בהם כחסידי אומות עולם.

ביום 28/1/2019 נערך אירוע לציון יום הזיכרון הבינלאומי לשואה והפעם בסימן הוקרת חסידי אומות העולם ומשפחות הניצולים. הוזמנו לאירוע בנו של הקונסול היפני סוגיהרה, שישב בזמן המלחמה בקובנה והציל מאות רבות של יהודים ממוות, ואת Sofia Mekuteniene, נכדתה של סופיה בינקנייה מקובנה שהסתירה בביתה, תוך סיכון חייה וחיי משפחתה, משפחות שלמות של יהודים. לאירוע הוזמנו גם ניצולים ומשפחותיהם שהתרגשו לפגוש את בני משפחות המצילים וסיפרו לקהל את סיפור הצלתם.

 

איגה

איגה וניצולים

צרו איתנו קשר:

שדה זה הוא חובה.
שדה זה הוא חובה.
שדה זה הוא חובה.
עמוד-בית-V2_0000s_0000_Rectangle-4-copy-7

צרו קשר

איגוד יוצאי וילנה (בית וילנה והסביבה)
שד' יהודית, 30 תל אביב

למכתבים: ת.ד. 1005, רמת השרון, 4711001 טלפון 5616706 03
vilna.association@gmail.com

הפייסבוק שלנו

שינוי גודל גופנים
ניגודיות