לייזר ראן

לייזר ראן (1912-1995) היה היסטוריון נדיר, אספן, חוקר, סופר וחבר בקבוצת "יונג ווילנה". שימש כתב בעיתון "ווילנער טאג" החל משנת 1928. עם השנים הפך לחוקר בתחום וילנה היהודית וכן בעל תואר מגיסטר מטעם "ייווא" בו עבד בהמשך.

שלושת כרכי "ירושלים דליטא" שערך יצאו לאור ב-1974, בהם צילומים, תעודות ותחקירים על וילנה וסביבתה, כולל האישים שהפכו אותה לבירת היהדות, שנאספו במהלך שנים מכל העולם.

לייזר רן חש כי האנדרטה הטובה ביותר לעירו האהובה תהיה איסוף ושימור הסיפורים, סצנות, קולות ותמונות של בניה ובנותיה. הוא חלם על שחזור שלם ורב-פנים של העיר, ולכן ראה גם את יהודי וילנה, כלומר את האנשים הפשוטים. קולותיהם העולים מאוסף leyzer ran, רבים ומגוונים. וילנה של לייזר רן היא עיר של קבצנים ונושאות מים, "מלמדים" (מורים) וסוחרים, סנדלרים ורבנים, מיילדות ואמהות, תיאטרון ומוסיקה, ארגוני צדקה ומוסדות חינוך. כל מי שנכנס בשערי וילנה, שהסתובב בחצר בית הכנסת הגדול, מצא בית באוסף הגדול של רן. כדי לממש את משימת חייו, לייזר רן, בחריצות ובעקשנות, אסף אלפי מסמכים היסטוריים במכנה משותף אחד: עולם המזרח אירופי היהודי ובמיוחד של וילנה היהודית. מסמכים אלה נאספו מכל קצווי הארץ, מאירופה ומדרום אמריקה, מישראל ומאוסטרליה. בתחילת שנות השבעים, כשלייזר רן חש שהגיע הזמן להציג בפומבי את הסיפור המלא של עיר אבותיו, הוא השתמש בגישה ייחודית. במקום לספר את סיפורה של וילנה, העיר וקהילתה במילים, פירסם את שני הכרכים של האלבום "ירושלים ליטא" (ירושלים, ליטא) (ניו יורק, 1974), ובו הציג את חיי היהודים בווילנה דרך מאות רבות של תמונות וציורים. רבים סברו כי שני הכרכים הלא שגרתיים האלה היוו סיכום סופי של עבודות האיסוף של רן, אבל הכרכים האלה הם רק קצה הקרחון של האוסף הגדול שנמצא בספריית הרווארד.

מעיון ראשוני באוסף עולה כי רן בחר ללכת מעבר לגבולות "ירושלים ד'ליטא" ולאסוף מסמכים רבים הקשורים לחיים היהודיים בכל אזורי מזרח אירופה ולפעמים גם במקומות אחרים. רוב המסמכים והמכתבים באוסף זה הם ביידיש, שפתם של יהודי מזרח אירופה ושפת ילדותו של רן. הוא קיבל את המכתבים האלה מיהודים שחיו בכל רחבי מזרח אירופה, ולכן אוסף זה יכול לשמש משאב חשוב מאוד לבדיקת דיאלקטים יידיים שונים. אף על פי כן, על פי הכלל שקבע לעצמו רן - לאסוף כל מסמך שעוסק בחייהם של יהודי וילנה, ובמידה רבה גם של יהודי מזרח אירופה - האוסף מכיל גם תיעוד ברוסית, פולנית, אנגלית, גרמנית ועברית. יתר על כן, רן לא הסתפק באיסוף מקורות ראשוניים, אלא גם אסף מאות רבות של קטעי עיתונות רלוונטיים. היבט זה של פעילותו הוא בעל חשיבות מיוחדת, שכן במקרים רבים גזרי עיתון אלה הם שריד הבעיות היחיד שלא נשמר בשום מקום אחר. אוסף לייזר רן, עובר כעת ניתוח מפורט, ארגון וקטלוג, כולל קטעים של חומר תיעודי, בעיקר ארכיוני.

תורגם ממאמרו של מרדכי זלקין Return to Jerusalem of Lithuania

צרו איתנו קשר:

שדה זה הוא חובה.
שדה זה הוא חובה.
שדה זה הוא חובה.
עמוד-בית-V2_0000s_0000_Rectangle-4-copy-7

צרו קשר

איגוד יוצאי וילנה (בית וילנה והסביבה)
שד' יהודית, 30 תל אביב

למכתבים: ת.ד. 1005, רמת השרון, 4711001 טלפון 5616706 03
vilna.association@gmail.com

הפייסבוק שלנו

שינוי גודל גופנים
ניגודיות