נחום ארונסון

נחום ארונסון נולד בשנת 1872 בעיירה קרסלאווקה בוויטבסק, אז רוסיה, וכיום לטביה. כבר בצעירותו נהג ארונסון לפסל. בהיותו בן 16 נסע לווילנה ללמוד בבית הספר לאמנות של איוון טרוטנב (Trotnev), שם למד במשך עשרה חודשים, אך מפאת גילויי אנטישמיות שב לעיירתו. בשנת 1891 נסע ארונסון לפריס, שבאותם ימים הייתה אבן שואבת לאמנים יהודיים ממזרח אירופה. בפריס פגש ארונסון את אוגוסט רודן (1917-1840), התוודע ליצירותיהם של האימפרסיוניסטים, והושפע מהם עמוקות. בשל מחסור באמצעים לא עלה בידו ללמוד באקדמיה לאמנויות יפות, ואת סודות הפיסול למד בכוחות עצמו.

לאחר הפלישה הגרמנית לצרפת ב -1940 נאלץ לברוח ממנה ואת פסליו הפקיד למשמרת במרתפי מוזיאון הלובר. הנאצים החרימו חלק ניכר מן היצירות שבאוסף הלובר והחליטו להעבירן לגרמניה. הפסלים הוטענו על רכבת שיצאה לברלין, אולם נהגי הקטר הצרפתיים הצליחו למנוע את העברתם על ידי הובלת הרכבת ברחבי צרפת במשך ארבעים יום. משעצרה הרכבת ליד אחד הכפרים בצרפת, הורדו ממנה גם פסליו של ארונסון, והם הועברו בחשאי לידי המחתרת הצרפתית, ומשם הגיעו לאכסניית הילדים שבאנדליס.

כשהגיע ארונסון לניו-יורק כפליט במארס 1941 על סיפונה של סרפה פינטו, היו לו רק מעט תצלומים של הפסלים שהשאיר בצרפת. הוא מת בניו יורק ב 1943 בגיל 71.

אף כי בחר לחיות בצרפת ולספוג את תרבותה, לא התנתק משורשיו ושמר על קשרים עם יהדות רוסיה, ורבים מפסליו עוסקים בנושאים יהודיים, כמו יד הזיכרון  שפיסל בתגובה לפרעות קישינב ב-1903, ופסלים אחרים הנושאים את השמות בר מצווה והנביא. ארנסון גם פיסל דיוקנאות של אישים מתחומי האמנות, המדע והפילוסופיה כמו למשל: טולסטוי, טורגנייב, בטהובן, דנטה ופסטר. ארנסון זכה בתואר כבוד של ממשלת צרפת על פסל שהציג ביריד העולמי שנערך בפריס ב-1937.

 

 

צרו איתנו קשר:

שדה זה הוא חובה.
שדה זה הוא חובה.
שדה זה הוא חובה.
עמוד-בית-V2_0000s_0000_Rectangle-4-copy-7

צרו קשר

איגוד יוצאי וילנה (בית וילנה והסביבה)
שד' יהודית, 30 תל אביב

למכתבים: ת.ד. 1005, רמת השרון, 4711001 טלפון 5616706 03
vilna.association@gmail.com

הפייסבוק שלנו

שינוי גודל גופנים
ניגודיות