יום השואה 2017-מפקדת חיל הים

חיל הים ואנחנו/ כתבה: שושנה רשף

מאות, בשורות שורות, הם עמדו שם, החיילים והחיילות הצעירים, הזקופים והיפים. במדים לבנים ובחאקי ובכובעים המעוטרים בסמל חיל הים בצבע זהב. כל אלה הוסיפו לאווירה, למראה ולגאווה.

לקחנו חלק שם בטקס המרגש, במסדר לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה. חיל הים ואנחנו, שרידי ואחרוני הדור ההוא, אך גם נציגי הדור השני ואפילו השלישי, וגם סבתא ונכדתה התומכת ישבנו שם ממול, מול האבוקה הדולקת לזכר ששת המיליונים.

וכל זה יחד שיקף תמונה ששום יהודי בעולם לא יכול לזכות לה. אפילו בקהילות ששומרות על יהדותן ועל מסורת.  רק כאן זה אפשרי. אז כן אנחנו כאן, ולדברי גדולים ממני "פוליסת הביטוח שלנו ושלהם." אין מקום אחר ליהודים שמצליח לשמר את זיכרון השואה כמו כאן בארץ.

ובהמשך, מסביב לשולחן הארוך התכנסנו לשמוע את דברי סגן מפקד חיל הים תת אלוף גדי שביט. הוא דיבר על המצב המסובך, על תהליכי ההתעצמות והטרור שמסביב.

אבל אז הוא גם עודד : "גם אנחנו לא פריירים" הוא אומר. אנחנו מתעצמים, דואגים להיות קשובים, להיות מוכנים וגם הודות לטכנולוגיה חדישה יש לנו אפשרויות לאתר סכנות. לחסום טרור מהים. חיל הים היום הוא אחד מכוחות ההרתעה החשובים במדינה, הוא מסכם.

הייתה זו הרצאה מאלפת ומלמדת על יכולות משימות חיל הים. איזו גאווה.

מיכאל שמיביץ יו"ר איגוד יוצאי וילנה והסביבה בישראל הודה על המפגש החם והגיש לגדי את ספרו  "חיי מיכאל" ובתמורה הודה לו המפקד על הזכות הגדולה לנפלה בחלקו והגיש לו למזכרת דגם  של אונית חיל הים  מברונזה.

זאב לויתן, האחראי לקשר בין חיל הים ובית וילנה סיכם. הוא סיפר על הוריו ניצולי השואה מאיגנלינה שבליטא, וכיצד נולד אצלו לפני חמש שנים הרעיון לחיבור, שהוכיח את עצמו כשידוך המוצלח, "זכינו לקשר הדוק ואוהב איתכם ואני ומייחל להמשך ".הוא סיכם.

לאחר הטקס, התכנסנו לאירוע זיכרון רב משתתפים ומרגש לניספי הקהילה מווילנה ועיירות הסביבה, שהתקיים ליד אנדרטת קדושי פונאר בבית העלמין קריית שאול. השתתפו המוני ניצולי הקהילה ובני משפחותיהם לדורותיהם, אורחים מארה''ב ומגרמניה, שגריר ליטא בישראל וסגנו ונספחי התרבות והכלכלה, תלמידות אולפנה מת''א, חברי קהילת שוונציאן ועשרות קצינים וחיילים מיחידת כלי שיט המאומצת של חיל הים. נשאו דברים: מיכאל שמיביץ' נשיא כבוד, אדמינס בגדונס שגריר ליטא בישראל, מיקי קנטור יו''ר האיגוד ואפרת פנחס דרוקר דור שלישי לניצולי הקהילה. אסנת קנטרוביץ' קראה שמות בני משפחתה שניספו בגיטו וילנה והרב שאול פרבר נשא תפילות קדיש ואל מלא רחמים. מולה בן צבי הנחה את הטקס ברוב רגש.

צרו איתנו קשר:

שדה זה הוא חובה.
שדה זה הוא חובה.
שדה זה הוא חובה.
עמוד-בית-V2_0000s_0000_Rectangle-4-copy-7

צרו קשר

איגוד יוצאי וילנה (בית וילנה והסביבה)
שד' יהודית, 30 תל אביב

למכתבים: ת.ד. 1005, רמת השרון, 4711001 טלפון 5616706 03
vilna.association@gmail.com

הפייסבוק שלנו

שינוי גודל גופנים
ניגודיות